مقایسه بین سه ویرایشگر متن Sublime, Atom, Brackets


یکشنبه، 17، دسامبر، 2017 در ساعت 08:28


جدال بین سه ویرایشگر متن؛ Sublime, Atom, Brackets

برنامه نویسان وب از ویرایشگرها وIDEA های مختلفی برای برنامه نویسی و طراحی صفحات وب استفاده میکنند، اما کدام یک مناسب شماست؟ کدام یک سریعتر؟ کدام یک راحت تر؟ و یا کدام یک قابلیت شخصی سازی بیشتری دارد؟ در ادامه جدال و مقایسه بین سه ویرایشگر متن؛ Sublime, Atom, Brackets را میخوانید

ابتدا توضیح مختصری در مورد هر کدامیک از ویرایشگر های مورد بحث میدهیم و سپس وارد جزئیات میشویم:

Atom

اتم

ویراشگر Atom، (بخوانید اَتُم) اولین بار در سال 2014 وارد دنیای ویراشگرها شد، توسعه دهنده آن GitHub است. این پرنسس چاق رابط کاربری بسیار زیبایی دارد اما فایل نصبی آن 132 مگابایت است، به همین دلیل به آن میگویم پرنسس چاق! رایگان و اپن سورس است و از همه مهم تر بر روی هر سه پلتفرم لینوکس، ویندوز و OSX عرضه شده است. اتم با CoffeeScript، JavaScript، Less و HTML ساخته شده است در ضمن در بین محیط های توسعه بررسی شده در سایت stackowerflow رتبه‌ی نهم با 12.5% سهم را از آن خودش کرده است. از جمله مهمترین ویژگی های آن به انعطلاف بالای اتم میتوان اشاره کرد به طوری که شعار گیت‌هاب در مورد آن این است: “یک ویراشگر متن قابل شخصی سازی برای قرن 21 ام”.

Sublime

سابلایم

ویرایشگر Sublime، (بخوانید سابلایم) این فرمانده‌ی جنگ سریع و خشن که با هیچکسی شوخی ندارد، اولین انتشار آن در سال 2007 بود که نشان میدهد بخوبی از عهده‌ی وظایف خودش برمیآید، به قدری سریع عمل میکند که گویی نوت‌پد خود ویندوز را باز میکنید! نسخه پرتابل و 64بیت آن تنها 10 مگابایت است، با زبانهای c++ و Python نوشته شده و بر روی هر سه پلتفرم لینوکس، ویندوز و OSX عرضه شده است. با در اختیار داشتن 31% سهم به خوبی رتبه‌ی سوم را برای خودش غصب کرده است و خبر بد اینکه رایگان نیست و حتی ساپورت خوبی از زبان فارسی ندارد، لایسینس 80 دلاری آن شاید برای خیلی ها جالب نباشد. از جمله مهم ترین ویژگی های سابلایم پلاگین های وسیع آن است به طوری که برای هرکاری پلاگینی وجود دارد که موجب تسریع عملکرد کد زنی شما میشود و در آخر میبینید که دلتان نمی‌آید آن را با چیز دیگر جایگزین کنید!

Brackets

براکتس

ویرایشگر Brackets، (بخوانید براکِتس( این آوازخوان خوش صدا را شرکت Adobe در سال 2014 خلق کرده است، اما اینبار با ولخرجی زیاد آن را رایگان و اپن سورس عرضه کرده است! با جاوا اسکریپت، CSS و HTML ساخته شده و فایل نصبی آن در حدود 70 مگابایت است، داکیومنت های فراوانی برای توسعه پلاگین های آن وجود دارد و از جمله مهمهترین ویژگی های آن میتوان به ویرایش inline css مجهز شده است که همان اصلاح کلاس های css در بطن فایل های html است. ویژگی مهم بعدی آن Live browser preview است که بشدت به تازه‌کارهایی که وارد دنیای طراحی وب شده اند توصیه میکنم. سرتان را درد نیاورم، در یک کلام ساده و شیک است.

خب حالا که اطلاعات مختصری در رابطه با هر یک از این ویراشگر ها داریم برویم سراغ مبارزات:

راند اول – سرعت و پایداری

وقتی برای اولین بار سیستم خودتان را روشن کنید و اقدام به اجرای برنامه های مختلف نمایید در دفعات بعدی برنامه هایی با استفاده بیشتر در رم سیستم قرار میگیرند تا در دفعات بعدی بارگذاری بتوانند سریعتر اجرا شوند اما عاملی که در سریع بودن یک برنامه دخیل است میتوان به ریشه ی آن اشاره کرد ینی کد هایی که خالق آن برنامه هستند.

– در بارگذاری اولیه بدون شک سابلایم تمام حریفان را مغلوب خواهد کرد به همان دلیل که با زبان های c++  و Python توسعه یافته است و این زبان ها سرعت اجرایی بسیار زیادی نسبت به جاوا اسکریپت دارند.

– نفر بعدی براکتس است، خب با توجه به فایل نصبی 70 مگابایتی آن این برد هم قابل پیشبینی بود است

– و حالا نفر آخر این راند، پرنسس چاق است! اتم با توجه به ویژگی های بسیار زیاد ابتدایی راه رفتن را برای خود سنگین کرده است.

اما موضوع جالب بعدی این است که در بارگذاری های بعد نیز ترتیب پیروزی برنامه ها بر همین منوال است. بنابر این موضوع اگر سیستم بسیار قدرتمندی در اختیار ندارید و عامل سرعت برای شما تعیین کننده است پیشنهاد من بدون شک سابلایم است بخصوص در پروژه های سنگین تر نیز همچنان سریع بوده و شمارا تا آخرین نفس همیاری خواهد کرد

برنده این راند: Sublime

راند دوم – حافظه مصرفی

برنامه ها برای اجرا شدن نیاز دارند که در یک حافظه ی سریعتر از هارد سیستم قرار گیرند، ینی RAM. بدون شک رم مصرفی برنامه ها در سرعت آنها و انتخاب آن به عنوان اولین ادیتور متن بی تاثیر نخواهد بود به همین دلیل یک پروژه یکسان را در هر سه ویرایشگر باز کرده ایم:

– سابلایم بدون نصب هیچ پلاگین اضافه تنها 22 مگابایت از رم مصرفی را اشغال نموده است:

رم مصرفی برنامه سابلایم

– براکتس نسبت به رغیب خود 5 برابر ینی حدود 95 مگابایت حافظه اشغال کرده است:

رم مصرفی برنامه براکتس

– میرسیم به نفر آخر و باز هم اتم، با خوردن تقریبی 482 مگابایت از رم سیستم شما نسبت به سابلایم در حدود 22 برابر سنگین تر است:

رم مصرفی برنامه اتم

بدون تردید برنده این راند: Sublime

راند سوم – سهولت شخصی سازی

وقت آن است که اتم یک تکانی به خود بدهد و ضربه شصتی را نثار رقیبان خود کند. قابلیت های شخصی سازی اتم هماهند شعار آن بسیار متنوع  است. گزینه های زیادی وجود دارد و به راحتی میتوان بدون داشتن دانش خاصی آن را شخصی سازی کرد. در این میان سابلایم با داشتن گزینه های پیچیده و عمیق تر برنده این ماجرا نیست زیرا شخصی سازی آن زمان زیادی میبرد هرچند بهتر و وسیع تر باشد اما به اندازه اتم راحت و دم دست نیست، در این میان براکتس گزینه های شخصی سازی آنچنانی ندارد و تا حد امکان ساده است.

خب برنده این راند کاملا مشخص است: Atom

راند چهارم – رابط کاربری

یک ویرایشگر متن لزوما نباید زیبا باشد اما ممکن است روزانه ساعت ها به آن خیره شوید و یا حتی در جلاسات اداری به آن نیاز پیدا کنید، خب چه بهتر که یک ویراشگر چشم نواز باشد تا بتوان هم از کار خود لذت ببریم هم بتوانیم آن را ساعت ها تحمل کنیم. مسئله زیباترین ویرایشگر متن کاملا میتواند شخصی باشد اما از نظر من در این بین بی شک پرنسس یا همان اتم خودمان برند است!

فونت خوانای اولیه، هماهنگی عالی با گیت و گیت‌هاب، محل مناسب پیشنهادها و تم های بسیار آن را به چشم نوازترین ویرایشگر این مبارزه بدل کرده است.

براکتس نفر بعدی ماست و در آخر از یک فرمانده جنگ انتظار ظرافت و زیبایی نداشته باشیم بهتر است هرچند در آخرین نسخه آن تغییرات کوچکی اعمال شده است.

برنده این راند: Atom

راند پنجم – سهولت استفاده و یادگیری

اگر در ابتدای وارد شدن به دنیای بسیار بزرگ طراحی وب هستید باید بدانید که بسیار رفرش باید تا پخته شود خامی!!! درست است باید کدهای مختلفی را امتحان کنید و رفرش کنید تا نتیجه آن را در مرورگر خود مشاهده کنید، کار سخت و طاقت فرسایی است از طرفی گزینه های زیاد ویراشگر ها را هم به آن اضافه کنید همه این موارد باعث حواس پرتی شما میشود اما قبل از ورود براکتس!

براکتس دارای ویژگی به نام مشاهده زنده کدها است که میتوانید بدون درنگ نتیجه کدهای خود را مشاهده کنید و با اعمال کلاس های مختلف و ویرایش در خط به سرعت یادبگیرید و پیشرفت کنید!

در این میان سابلایم مانند یک هواپیمای جنگنده است که در ابتدای کار به هیچ وجه سراغ آن نروید اما بعدها چرا، وضع اتم نیز کمی بهتر از سابلایم است!

برنده این راند با اقتدار: Brackets

راند ششم – پلاگین ها

تجربه های خوب همیشه برای بزرگتر ها است، شاید ریش سفید این جمع را باید برنده اعلام کنم اما صبر کنید، سابلایم دارای پلاگین های بسیار زیادی است به طوری که کار را برای شما مثل آب خوردن کرده است اما به شرطی که وقت بگذارید و آن ها را بیاموزید اما از مستندات براکتس نمیتوان گذشت بطوری که از بسیاری جهات دیگر لازم نیست دنبال پلاگین مورد نظر بگردید، کافی است خودتان آن را بنویسید. نمیتوان در این میان کسی را برنده انتخاب کرد هرچند پلاگین های اتم بهتر از براکتس است!

برنده این راند: هیچکدام!

راند هفتم – IDE یا ویرایشگر متن؟

IDE یا محیط توسعه مجتمع یا یکپارچه که مخفف شده کلمات integrated development environment است. تفاوت عمده محیط توسعه با ویرایشگر متن در داشتن کامپایلر و دیباگر است. در این هرچند براکتس یک ویرایشگر متن مدرن است اما به هیچ وجه یک IDE محسوب نمی‌شود یا سابلایم با داشتن ویژگی Build و یک سری ویژگی های دیگر نیز جزو این دسته نیست اما صبر کنید، اتم! بله درست خواندید اتم در این جمع میتواند یک برنده باشد! به تازگی اتم با کمک فیس بوک این ویرایشگر متن را با نصب پکیج‌های اختصاصی به یک محیط توسعه بی عیب و نقص تبدیل میکند!

برنده راند آخر: Atom

جمع بندی:

در بین لیست ادیتور های مورد استفاده برنامه نویسان تنها نمیتوان به این سه مورد بسنده کرد در واقع ادیتور هایی مانند NotePad++ (معروف به آخرین سامورایی) که نفر اول مورد استفاده ترین ادیتور را دارا است وجود دارد یا  Vimو Lighttable! انتخاب بهترین یا بدترین بدون معنی است زیرا در بیشتر مواقع نیاز و سلیقه شخصی برنده را مشخص میکند ممکن است نیاز باشد مانند من به دلیل وسواس بسیار تک تک آنهارا نصب و امتحان کنید. براساس ویژگی های هرکدام توصیه هایی را میتوان داشت:

-اگر در ابتدای راه یادگیری هستید بی شک براکتس بدلیل ویژگی های ابتدایی مناسب و مشاهده زنده نتیجهِ تغییرات برای شما مناسب ترین است هرچند نرم‌افزار هایی مانند Dreamweaver دست کمی از براکتس ندارند اما با توجه به رایگان بودن و ساده بودن براکتس میتوانید به سرعت شروع به یادگیری کنید.

-اگر مسیر شما برای برنامه نویسی وب انتخاب شده باشد بعد از یادگیری اولیه میبایست به سمت php بروید، خب چه چیزی بهتر آن که ادیتور شما بعدها بر اساس نیازتان یک IDE نیز باشد؟! بنظر من که جایگزین رایگان و مناسبی در مقایسه با Phpstorm است.

-اگر برای شما سرعت مهمترین گزینه است و سادگی چندان الویت شما نباشد و مانند من دوست داشته باشید ویژگی های شخصی سازی فراوانی را یکجا داشته باشید سابلایم مناسب شماست، حتما بعدها به سراغ آن بروید.

شاد باشید و از زمانی که در آن هستید لذت ببرید :)

تجربه های شخصی و منابع: sitepointstackoverflow


avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
محمدرضا صفدری Recent comment authors
بهروز
بهروز

با تشکر از توضیحات مفید شما

سامان
سامان

ممنون، خیلی مفید بود.

بهنام
بهنام

توضیحات خوبی بود استفاده کردیم