دسته‌ها
آموزش کامپیوتر

بوت سیستم های قدیمی از طریق USB فلش

معمولا اگر لازم باشه سیستم عامل خود را تغییر دهیم از طریق USB فلش اقدام میکنیم. اما اگر BIOS رایانه به شما اجازه بوت از طریق USB را ندهد باید چه‌کار کنیم؟ خب اجازه بدید به شما نشان بدهم که چگونه میتوانید با استفاده از روش بوت سیستم های قدیمی از طریق USB فلش و یک CD یا floppy دیسک مشکل خود را حل کنید :)

این منوی سیستم های قدیمی میباشد که اجازه بوت شدن سیستم از دو طریق CD یا هارد را میدهد ولی اثری از USB درایور نیست! اما راه‌حل چیست؟ در واقع با استفاده از PLoP Boot Manager که یک نرم‌افزار اُپن‌سورس است میتوانید این مشکل را حل کنید. این نرم‌افزار با ساختن یک منوی بوت و سپس رایت آن بر روی CD و بوت شدن از طریق آن CD میتوانید انتخاب کنید که از طریق USB فلش بوت سیستم خود را انجام دهید.

دانلود PLoP Boot Manager

ابتدا از طریق این لینک اقدام به دانلود plpbt-5.0.15.zip کنید، سپس آن را از حالت فشرده خارج کنید

کانفینگ فایل plpbt.iso

در پوشه ویندوز با استفاده از فایل plpcfgbtGUI.exe میتوانید منوی خود را سفارشی سازی کنید

در اینجا گزینه های زیادی وجود دارد مانند رزولیشن منوی بوت یا تعداد منوهای قابل بوت و دیگر! توصیه من به شما این است که اگر سیستم شما بسیار ضعیف است تیک گزینه Windows zoom animation را بردارید. پس از تمام شدن کارمان با این منو، دکمه Configure plpbt.bin را انتخاب کنیدتا فایل plpbt.iso که در همان پوشه اصلی برنامه قرار دارد ریفکتور شود.

رایت CD

برای رایت فایل iso از طریق این لینک برنامه ImgBurn را دانلود کنید و پس از نصب، آن را اجرا کنید

گزینه Write imgae file to disc را انتخاب کنید

در پنجره باز شده باید ابتدا فایل ایزو خود را انتخاب کنید. در واقع فایل ایزو ما همان فایل plpbt.iso است که آن‌را ریفکتور کردیم

پوشه برنامه‌ی PLoP Boot Manager را باز کنید بعد فایل phpbt.iso را انتخاب کنید حال CD خام را درون دستگاه قرار دهید تا ایمج را در آن رایت کنید

بعد از انتخاب CD-ROM یا DVD-ROM مورد نظر که قبل CD خام را در آن قرار داده ایم با زدن دکمه رایت برنامه شروع به رایت کردن میکند. اگر پس از اتمام CD را باز کنید باید با چنین فایل هایی مواجه شوید:

بوت سیستم های قدیمی از طریق USB فلش

خب CD ما آماده است. سیستم خود را خاموش میکنیم و پس از روشن کردن مجدد آن وارد منوی بایوس آن می‌شویم. معمولا پس از روشن شدن سیستم با زدن دکمه Del وارد منوی بایوس می‌شویم. از طریق تب Boot که در تمام بایوس‌ها تقریبا مشترک است بوت پیشفرض را بر روی CD-ROM قرار می‌دهیم. حالا USB که قبلا سیستم عامل مورد نظر را در آن ریخته‌ایم به رایانه وصل می‌کنیم بعدازآن CD را درون دستگاه قرار میدهیم، سپس تنظیمات بایوس را ذخیره می‌کنیم و سیستم را ری‌استارت می‌کنیم

همانطور که مشاهده میکنید پس از روشن شدن سیستم وارد چنین محیطی میشویم که همان منوی بوت ساخته شده توسط PLoP Boot Manager است. حالا میتوانیم با انتخاب گزینه USB اقدام به بوت شدن سیستم خود کنیم :)

منبع:  (با تلخیص) howtogeek

0 0 vote
Article Rating
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
s..i.a
s..i.a
1 year ago

خوبه این توضیحات