دسته‌ها
آموزش لینوکس

توقف دانلود خودکار برنامه ها در لینوکس

بعضی وقتا که در حال وب گردی هستیم از سرعت کم اینترنت شاکی میشیم! اینجا تلفنو برمیداریم و به ISP خودمون زنگ میزنیم و از سرعت کم شکایت میکنیم ولی خب واقعیت اینه ممکنه مشکل از سیستم خود ما باشه. خب مشکل از چی میتونه باشه؟ شاید برنامه ای سرخود داره خودشو آپدیت میکنه یا یه چیزی رو دانلود میکنه!!! خب تو لینوکس(گنو/لینوکس) چطوری میشه باعث توقف دانلود خودکار برنامه ها در لینوکس  بشیم؟

اگر قبلا ویندوز داشتید با ابزاری به نام Task Manager آشنا هستید. این برنامه به شما کمک میکنه که تمام برنامه های در حال اجرا رو ببینید و بفهمید هرکدوم از اونا چقدر از منابع سیستم رو در اختیار دارند اما در Ubuntu ابزار ما System Monitor نام داره که میتونیم برنامه‌ها و پروسه‌های در حال اجرا را ببینیم، به علاوه میزان استفاده از منابع سیستمی هم قابل مشاهده است.

 

اما این ابزار دو تا ویژگی کم دارد:

  1. امکان مشاهده میزان استفاده هر برنامه یا پروسه از اینترنت وجود ندارد
  2. امکان بستن برنامه‌های سیستمی وجود ندارد

نصب NetHogs

خب برای حل این مشکل باید به سراغ Terminal که همون مقرفرماندهی لینوکس هست بریم پس با زدن دکمه‌های ترکیبی زیر ترمینال رو باز میکنیم:

بعد از باز شدن ترمینال باید اقدام به نصب NetHogs کنیم که به ما کمک میکنه میزان استفاده هر برنامه از اینترنت را بدونیم:

پس از نصب، برنامه را با دسترسی root و با دستور sudo اجرا میکنیم:

خب وارد محیط برنامه میشیم البته نه یک محیط گرافیکی

 

همانطور که میبینید برنامه فقط برای مشاهده اطلاعات طراحی شده است. برای مثال در ستون RECEIVED مقدار میتونید سرعت دریافت اطلاعات هر برنامه یا پروسه را ببینید. اگر مشاهده کردید برنامه ای به صورت غیر عادی اقدام به دریافت اطلاعات میکند میتونید اون برنامه را ببندید، اما چطور؟!

توقف دانلود خودکار برنامه ها در لینوکس

بار دیگر ترمینال را باز میکنیم و با استفاده از دستور kill برنامه مورد نظر را میبندیم

عدد 9 در این دستور در واقع یک سیگنال است، سیگنال ها از عدد 1 تا 64 وجود داره که عدد 9 تمام دسترسی های برنامه را میبندد اما 0000 چیست؟!

هر برنامه یک PID دارد که در برنامه NetHogs در یکی از ستون‌های اطلاعاتی آن وجود دارد. شما بجای 0000 باید اون PID را قرار بدید

نکته: اگر برنامه یا پروسه‌ای مشکل دسترسی در بستن آن  را داشت با استفاده از sudo اقدام به بستن آن کنید.

شاد باشید و خوشحال :)

0 0 vote
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments